We wczesnych godzinach rannych 9 grudnia 2001 r. Michael Peterson wywołał panikę w stanie 911. „Moja żona miała wypadek”, powiedział.

„Jaki to wypadek?” Zapytał dyspozytor.

„Spadła ze schodów”, odpowiedział Peterson, powieściopisarz i felietonista lokalnej gazety.

 

Zabójstwo bez skrupułów

Peterson odezwał się gorączkowo, gdy powiedział dyspozytorowi, że jego żona, Kathleen – leżąca w kałuży krwi na dnie tylnych schodów w mieszkaniu Durham, N.C., w posiadłości pary – miała oddech, ale była nieprzytomna. Starał się powiedzieć, ile schodów („15, 20, nie wiem!”) Upadła. „Proszę”, błagał Peterson. „Odbierz kogoś od razu”.

20 grudnia Peterson został oskarżony o zamordowanie swojej żony, dyrektora ds. Telekomunikacji, z wyraźnymi powiązaniami ze społecznością Durham. Biuro prokuratora okręgowego argumentowałoby, że obrażenia Kathleen Peterson, które obejmowały liczne rany głowy, były niespójne z upadkiem ze schodów. Prokuratorzy twierdzili raczej, że Peterson pobił ją na śmierć.

W październiku 2003 roku, po trzymiesięcznym procesie sądowym, sędzia uznał Petersona za mordercę pierwszego stopnia i został skazany na dożywocie. Ale to był dopiero początek kłamliwej, często sensacyjnej legalnej sagi. Przez ostatnie półtorej dekady sprawa Petersona była przedmiotem licznych filmów dokumentalnych, podcastów radiowych BBC, a nawet została sfałszowana w komedii NBC.

W piątek Netflix, który odniósł sukces w ostatnich latach serią prawdziwych przestępstw, w tym „Making a Murderer” i „The Keepers”, opublikował zaktualizowaną, 13-epizodową wersję projektu, która prawdopodobnie rozpoczęła wszystko: Jean-Xavier de Lestrade’s Peabody, nagradzany film dokumentalny „The Staircase”. Seria rozszerza oryginalne dzieło Lestrade’a, które zostało wyemitowane w miniserialu francuskiej telewizji w 2004 roku i trafiło do amerykańskiej telewizji w następnym roku.

Z dziwacznych teorii na temat tego, jak zginęła Kathleen Peterson w związku z zarzutem, który ostatecznie uwolnił Michaela Petersona z więzienia, oto wszystko, co musisz wiedzieć o wydarzeniach w centrum „Schodów”.

Obrona

W odcinku otwierającym „The Staircase” Peterson wspomina miły wieczór spędzony z żoną. Mówi, że oglądali „American Sweethearts”, które wypożyczyli z Blockbuster Video. Pili z okazji jednej z jego powieści, która została wybrana do filmu. Noc spędzili na rozmowach, jak to często robili, i ostatecznie wyszli na zewnątrz, by odpocząć przy basenie.

Według Petersona, Kathleen miała rano telekonferencję i weszła do domu na długo przed tym. Później znalazł ją u stóp schodów. Jego zespół prawników, prowadzony przez adwokata obrony Davida Rudolfa, twierdził, że wymieszała na receptę Valium z alkoholem i upadła, gdy „próbowała wejść na wąskie, słabo oświetlone schody w klapkach”.

Oskarżenie

Prokuratorzy namalowali bardzo odmienny obraz. Argumentowali, że Peterson brutalnie pobił żonę kominkowym pokerem i że jej rany na głowie spowodowane były urazem tępym narzędziem. Zarzucili Petersonowi, że jest zadłużony i wykupił polisę ubezpieczeniową na życie o wartości 1,4 miliona dolarów.

Mieszana rodzina

Petersonowie, z którymi wcześniej byli małżeństwem, mieli pięcioro dzieci. Michael miał dwóch biologicznych synów, Todda i Claytona oraz dwie adoptowane córki – Margaret i Marthę Ratliff. Kathleen miała biologiczną córkę, Caitlin Atwater. Dzieci Michaela wspierały go podczas procesu.

Caitlin początkowo wspierała Michaela, nawet służąc jako rzeczniczka rodziny po tym, jak został oskarżony. Ale pod koniec procesu Atwater publicznie zerwał z ojczymem. „Po końcowych argumentach, kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, czułem się pewny, że wiem, co się stało. Wiedziałem, co stało się z moją mamą „- powiedziała w ubiegłym roku Indy Week.

Wyłaniają się tajemnice

„Z tego, co odkryliśmy, każdy aspekt życia Mike’a Petersona jest kłamstwem,” mówi Jim Hardin, prokurator okręgowy, który oskarżył Petersona w drugim odcinku. Rozbieżności dotyczące przeszłości Petersona – i szczegóły dotyczące jego osobistego życia – pojawiły się podczas procesu.

Prokuratura skupiła się na zdjęciach i e-mailach znalezionych na komputerze Michaela Petersona, które sugerowały, że był zaangażowany w wiele pozamałżeńskich romansów z mężczyznami. Państwo utrzymywało, że w noc śmierci Kathleen Peterson odkryła tę informację o swoim mężu, ale Michael utrzymywał, że wiedziała, że ​​był biseksualny i wiedział, że uprawiał seks z innymi ludźmi.

Prokuratorzy podkreślili także fakt, że Peterson, który bezskutecznie ubiegał się o burmistrza Durham w 1999 r., Zabił się ze szczegółami o swojej służbie wojskowej – szczególnie, że odniósł obrażenia w walce, gdy w rzeczywistości doznał obrażeń w wypadku samochodowym w Japonii.